Yakın Çevremiz

Hisarönü Körfezi

Datça yarımadası’ nın güneyinde Atabol Burnu’ ndan Hisarönü Limanı’ na kadar devam eden ve her yakası cennet koylardan oluşan olağanüstü güzellikte bir bölgedir. Sürekli esen ağırlıklı Kuzey - batı rüzgarları ile yelken seyri için tasarlanmış gibidir. Simi adası; Hisarönü körfezinin tam ortasında bulunur. Hisarönü Körfezinde görülmesi gereken belli başlı yerler aşağıda anlatılmıştır. Hisarönü Körfezindeki koyların girişlerinde kaya döküntüleri çokça bulunduğu için mümkün olduğunca gündüz ve görerek giriş yapılması önerilir. Hisarönü körfezinin güneyinde de Yeşilova Körfezi bulunur. Buranın belli başlı yerleşimleri ise Bozburun ve Söğüt’tür. Yeşilova Körfezinin en uç noktası olan Taşlıca burnunun doğusuna doğru dümen tutulduğunda Marmaris’e yol alınır.
knidos-resim

Knidos

Hisarönü Körfezi’ nin kuzey başlangıç noktasıdır. M.Ö. 4. Yüzyılda kurulan antik Knidos kenti o dönemde dahi önemli bir liman durumundaydı. Günümüze bir çok eser ulaşmış durumda olup Knidos’ u mutlaka görmeniz tavsiye edilir. Knidos Büyük Liman’ da gecelediğinizde teknenizin havuzluğunda milyonlarca yıldızın altında, yüzyıllar öncesinden gelen Arp melodisini belki de duyabilirsiniz.
 • Knidos – Datça : 19 Mil
 • Knidos – Orhaniye : 41 Mil
palamutbuku-resim

Palamutbükü

Knidos – Datça rotasının popüler durağı. Cam gibi pırıl pırıl denizi, sahildeki mükemmel lezzetler sunan restaurantları ve hertürlü ikmal imkanı ile mükemmel geceleme durağı.
 • Palamutbükü – Datça : 13 Mil
 • Palamutbükü – Orhaniye : 35 Mil
hayitbuku-resim

Mesudiye (Hayıtbükü)

Deniz turizmi için tasarlanmış bir koy daha. Harika bir deniz, zeytin ve badem ormanı ile kaplı dağlar arasında muhteşem lezzetler sunan mekanlar. Mutlaka kalmalı.
 • Hayıtbükü – Datça : 10 Mil
 • Hayıtbükü – Orhaniye : 32 Mil
datca-resim

Datça

Hisarönü Körfezi’ nin en büyük yerleşim birimi olup Yunan Adaları’ nı gezmek niyetinde olanlar için Bozburun ile birlikte çıkış kapısıdır. Liman’ a bağlanarak veya alargada kalarak ilçe gezilebilir, ikmal yapılabilir.
 • Datça – Orhaniye : 22 Mil
kurucabuk-resim

Kurucabük (Aktur)

Muhteşem denizi ile alargada gecelemek için ideal. Ayrıca Aktur içinde bulunan market ve restaurantlar hizmetinizde.
 • Kurucabük – Orhaniye : 11 Mil
gonlucek-resim

Gönlücekbükü (Dimitri Koyu)

Alargada kalarak veya kıçtan kara bağlanarak berrak su üzerinde sanki havada yüzercesine gecelemek mümkündür.
 • Gönlücek – Orhaniye : 9 Mil
hurmalubuk-resim

Hurmalıbük

Kıçtankara bağlandığınızda halatınızı bir hurma ağacına bağlayabileceğiniz tek koy.
 • Hurmalık – Orhaniye : 9 Mil
bencik_marmaris

Bencik

Bencik için ne söylenebilirki. Belki mini Göcek körfezi demek en doğrusudur. Dişlice Adası’ ndan Datça Yarımadası’ nın içine doğru 1,5 mil kıvrıla kıvrıla giren bir su yolu. Çam ağaçlarının denize indiği hatta havuzluğunuza tente olduğu bir doğa harikası. Sağlı sollu birbirinden güzel her cep ayrı bir dünya sunuyor. Bencik’ i görmeden Hisaörünü’ nü gezdik denemez.
 • Bencik – Orhaniye: 6 Mil
sucagiz-resim

Sucağız Koyları

Pırıl pırıl deniz ve doğasıyla mutlaka görülmesi gereken cennet koylar. Sakin ve huzurlu 3 koy.
 • Sucağız – Orhaniye : 4 Mil
inbuku-resim

Çamurlu Koy ve İnbükü

Yüksek dağlar ve çam ormanları ile çevrili tablo gibi koylar. Emel Sayın Koyu olarak da bilinen İnbükü sizi farklı bir dünyada gibi hissettirecek.
 • İnbükü – Orhaniye : 3 Mil
orhaniye-resim

Orhaniye (Keçibükü Koyu)

İşte Orhaniye. Dünya harikası Kız Kumu, Bizans’ tan kalma kalesiyle Kale Adası ve saf Kızıl Çam ormanlarıyla çevrili Orhaniye. Yakıt ikmalinin ve her ihtiyacın karşılanabildiği muhteşem Martı Marina’ da Orhaniye’ de. Mükemmel lezzetler sunan yat kulüpleri ve restaurantlar emrinizde. Kale Adası’ nın arkasında alarga veya kıçtankara olarak gecelemenin keyfine doyulmaz. Ana çıkış noktamız olan Orhaniye’ ye geldiğinizde Kız Kumu’ nda mutlaka yürüyünüz. Kendinizi Kızıldeniz’ i ikiye bölen Hz. Musa gibi hissedeceksiniz.
turgut-resim

Turgut

Orhaniye Koyu’ nun paralelinde bulunan Turgut koyunda bulunan yat kulübü ve restaurantların iskelelerine bağlanabilir veya alargada kalarak geceleyebilirsiniz. Ayrıca koyu orman içinde harika bir doğa yüryüşünün ardından ulaşılan Turgut Şelalesini de görmelisiniz.
 • Orhaniye - Turgut : 2 Mil
selimiye-resim

Selimiye

Son dönemin en popüler tatil beldesi olan Selimiye, Bodrum ve Çeşme ile yarışır durumdadır. Hem köy iskelesine bağlanarak, hem restaurantların iskelelerine bağlanarak hemde alargada kalarak gecelenebilir. Selimiye sahilinde akşam yapılacak olan yürüyüşle türlü lezzetler ve hediyelik eşyalar alınabilir
 • Selimiye – Orhaniye : 7 Mil
SigLiman-resim

Sığ Liman

Selimiye’ den demir alıp Bozburun yönüne giderken deniz molası verilecek hatta alargada gecelenecek en güzel koylardan biri. Tekne havada asılı kalıyor hissine kapılacaksınız.
 • Sığ Liman - Turgut : 5.5 Mil
Kocabahce-resim

Kocabahçe

Kendi bostanında yetişen sebzeler ve günlük balıkları servis eden bir restaurant bulunan Kocabahçe muhteşem deniziyle sizi bekliyor.
 • Kocabahçe – Orhaniye : 9 Mil
Dirsekbuku-resim

Dirsekbükü

Hisarönü Körfezi’ nin güney yakasındaki en batı koy. Muhteşem denizi ve taptaze lezzetlerin sunulduğu şirin restaurantı ile Dirsekbükü sizi bekliyor.
 • Dirsekbükü - Turgut : 10.5 Mil